Jak działają nagrzewnice?

Jak działają nagrzewnice?

Sterowanie temperatura to ogromna część szeroko rozumianego przemysłu. Liczne procesy technologiczne, jakimi się zajmujemy, wymagają odpowiednich temperatur.

Dlatego po prostu musimy mierzyć się z problemem ochładzania i ogrzewania różnych rzeczy czy po prostu naszego otoczenia. Jednym ze sposobów na ogrzewanie powietrza są nagrzewnice. Znajdziemy je w samochodach, systemach klimatyzacji czy w budynkach, gdzie mogą pełnić rolę alternatywy dla centralnego ogrzewania. Czym właściwie są nagrzewnice?

Nagrzewnice w samochodach

Najczęściej spotykana nagrzewnica to na przykład nagrzewnica Iveco Daily. Typowa nagrzewnica Iveco Daily to urządzenie, którego zadaniem jest podgrzewanie powietrza do temperatury, która będzie dla nas komfortowa.

Proces ten realizowany jest przez przenoszenie ciepła z jednego miejsca do drugiego, więc niezbędna jest też chłodnica nagrzewnicy oraz zawór nagrzewnicy, by możliwe było kierowanie całym procesem wymiany energii i zmiany temperatury w ten sposób. Te części samochodowe są stosunkowo niewielkie, ale ogólnie nagrzewnice mogą być bardzo duże.

Najczęściej spotykane typy nagrzewnic

W praktyce najczęściej zobaczymy nagrzewnice trzech typów: elektryczne, gazowe i olejowe. Rozróżnienie opiera się o to, jakie źródło energii pozwala nam uzyskiwać wysoką temperaturę, która następnie przenoszona jest na powietrze, które albo wykorzystywane jest w jakimś procesie produkcyjnym, albo zwyczajnie stanowi element klimatyzacji. Różnice odbijają się na koszcie eksploatacji oraz wygodzie używania danej nagrzewnicy.