Automatyka przemysłowa: co to takiego?

Automatyka przemysłowa: co to takiego?

Działem automatyki, który zajmuje się automatyzacją procesów wytwarzania oraz procesów technologicznych jest automatyka przemysłowa. Obecnie podkreśla się, że jest to jeden z szybciej rozwijających się działów przemysłu, który związany jest z inżynierią elektryczną. Przyjrzyjmy się bliżej automatyce przemysłowej.

Jakie są elementy automatyki przemysłowej?

Systemy automatyki przemysłowej mają szereg elementów. Zalicza się do nich:

  • urządzenia i maszyny, dzięki którym możliwa jest produkcja bądź realizacja procesów przemysłowych;
  • urządzenia kontrolno – pomiarowe, które znajdują się na maszynach i urządzeniach;
  • urządzenia wykonawcze;
  • urządzenia sterujące;
  • systemy łączności;
  • oprogramowanie.

Jeśli chodzi o urządzenia oraz maszyny, to w grę wchodzą między innymi linie montażowe, systemy paletyzujące, a także linie pakujące. Urządzenia kontrolno – pomiarowe to z kolei różnego rodzaju mierniki, czujniki i przetworniki. Urządzenia wykonawcze to silniki, napędy, zawory.

Dlaczego automatyka przemysłowa jest ważna?

Automatyka przemysłowa odgrywa obecnie ogromną rolę. Dzięki niej zakłady przemysłowe działają zdecydowanie sprawniej. Proces produkcji jest na skutek rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej dużo szybszy. W efekcie w tym samym czasie można wyprodukować więcej, co oczywiście przekłada się na notowany przez firmę zysk. Automatyka przemysłowa to temat rzeka. Wskazaliśmy na najważniejsze zagadnienia, które pozwolą szybko zorientować się czym jest automatyka przemysłowa.