Renowacja dachu
Remont dachu, by przywrócić go do pełnej funkcjonalności wymaga starannego zaplanowania. Renowacja dachu to nie tylko wymiana pokrycia dachowego na nowe. Należy też przy okazji sprawdzić i poprawić pozostałe elementy dachu tak, by spełniał wszystkie swoje zadania.
Stabilna podstawa
Zanim wymienimy pokrycie dachu na nowe warto z pomocą fachowca przyjrzeć się więźbie dachowej. Drewniane elementy często ulegają atakom szkodników i grzybów. Dlatego zanim wykonamy nowe pokrycie warto przejrzeć drewniane elementy, razie potrzeb usunąć owady i odgrzybić, a wyjątkowo uszkodzone elementy po prostu usunąć i wymienić na nowe. Te elementy, które nie uległy zniszczeniu należy doczyścić, usunąć owady i odpowiednio zaimpregnować. Jeśli nawet więźba nie została uszkodzona ale po prostu przez wiek osłabiona, renowacja dachu powinna także zakładać jej wzmocnienie przez dodanie nowych krokwi lub dodatkowych podpór. Szczególnie należy zadbać o stan więźby jeśli planujemy wymienić pokrycie używając cięższego materiału, niż ten, który znajdował się na dachu dotychczas.
Na co jeszcze zwrócić uwagę
Renowacja dachu to także doskonała okazja do ponownego sprawdzenia warstwy izolacyjnej. Sprawdzić czy nie nastąpiło przebicie membran i folii. Warto także sprawdzić przy tej okazji komin, bo wiele problemów z wilgocią i przeciekaniem zaczyna się właśnie w okolicy kominów.
Nie zapomnijmy o pozwoleniach
Sama naprawa dachu po zmianach w prawie budowlanym wymaga jedynie zgłoszenia odpowiedniemu organowi. Trzeba to zrobić przynajmniej na 30 dni przed rozpoczęciem prac.