Meble z drewna - czy warto je kupić?

Meble z drewna – czy warto je kupić?

Współcześnie każdy producent mebli drewnianych stosuje się dwa rodzaje paneli drewnianych: stałe, wykonane z jednego kawałka lasu i przetworzone specjalną metodą oraz sprasowane lub sklejone, uzyskane przez połączenie i dalsze prasowanie cienkich desek. W rezultacie powstał bardziej trwały i niezawodny materiał do robienia drewnianych mebli własnymi rękami.

Wykorzystywane gatunki drzew

Na obecnym etapie każdy producent mebli z drewna wykorzystuje ponad 40 gatunków drewna do produkcji mebli, które można zaklasyfikować jako drewno twarde i miękkie. Jarzębina, dąb, buk, wiąz, jabłko, jesion, akacja, cis, dereń i jawor są klasyfikowane jako drewno twarde, które służy do budowy ram meblowych i konstrukcji wsporczych zaprojektowanych do poważnego, codziennego obciążenia. Producent mebli sosnowych zajmuje się wykonywanie produktów z użyciem miękkiego drewna. Do takich zalicza się też drewno wiśni, wierzby, cedru, olszy, topoli, osiki, jodły i jałowca. Można z nich uzyskać unikalne elementy dekoracyjne, oryginalne fasady, nieprzeznaczone do dużych obciążeń.

Co należy wziąć pod uwagę?

Przy produkcji mebli drewnianych własnymi rękami brany jest pod uwagę nie tylko jego cel funkcjonalny, ale także specjalne warunki pracy, które określają podstawowe wymagania dla naturalnej masy. Na przykład do łazienki, wanny, sauny i innych pomieszczeń o wysokiej wilgotności, wiszące szafki i inne meble najlepiej są wykonane z gatunków drewna odpornych na wilgoć, takich jak cedr.

Aby stworzyć drewniane meble własnymi rękami, tradycyjnie używaj brzozy, sosny, dębu, modrzewia, wiśni, cedru, topoli, klonu, jesionu i lipy. Niezwykle piękne i ekskluzywne meble będą pochodzić z mahoniu, wenge, meranti, makore, które mają unikalną naturalną fakturę i szlachetną kolorystykę.