Remont dachu - rób z głową

Remont dachu – rób z głową

Renowacja dachów to nie tylko moment, w którym wymienimy jego pokrycie i położymy nową, efektowną dachówkę. Aby remont przebiegał sprawnie i przywrócił dach do pełnej funkcjonalności, powinien być starannie zaplanowany, a w jego trakcie należy przestrzegać kilku zasad.

Sprawdź wszystko dokładnie

Renowacja dachów to okazja do przeglądu pozostałych elementów konstrukcyjnych dachu: więźby dachowej, poszycia i docieplenia. Należy zlecić fachową analizę, która wykaże jakie elementy nadają się do renowacji, a które trzeba bezwzględnie wymienić. Oczywiście planując remont dachu, koncentrujemy się głównie na poszyciu, wybranie odpowiedniej dachówki jest co prawda bardzo ważne, ale kluczowe wydają się dwa pozostałe elementy.

Jak przygotować dach na nową dachówkę?

Renowacja dachów powinna zaczynać się od wzmocnienia więźby. Jeśli zagrzybienie nie przekracza 20%, należy więźbę odgrzybić i odrobaczyć. Jeśli jednak przekracza tę wartość wzmacnianie i renowacja więźby będą nieopłacalne, wówczas znacznie lepszym rozwiązaniem jest wymiana więźby. Więźbę należy wymienić także, gdy innego rodzaju uszkodzenia przekraczają 50%.

Renowacje dachów to też doskonała okazja do docieplenia dachu lub docieplenia nieużywanego do tej pory poddasza. Jeśli planujemy wymienić materiał poszycia na cięższy niż dotychczas należy sprawdzić, czy na pewno tara konstrukcja nośna uniesie ciężar tego nowego materiału. Bardzo często okazuje się, że znacznie prościej jest wymienić całą konstrukcję nośną, niż na siłę wzmacniać więźbę.